Borusan Otomotiv Motorsport
BORUSAN OTOMOTİV MOTORSPORT

PİSTLER

Türkiye'nin en önemli yarış pistleri olan İstanbul park, İzmir Ülkü Pınarbaşı ve İzmit Körfez Pisti'ni yakından tanıyın ve pist haritalarını inceleyin.

İstanbul Park, İstanbul'un Tuzla-Akfırat bölgesinde kurulmuş bir motor sporları pistidir. Ünlü Alman mimar Herman Tilke tarafından dizayn edilen pist, 5,338 km (3,317 mil) uzunluğunda olup ilk kez Ağustos 2005'de düzenlenen Türkiye Grand Prix'si ile kapılarını hizmete açmıştır ve Türkiye Pist Şampiyonası yarışlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

O günden bu yana F1 pilotlarının favori pistleri arasına girmeyi başaran İstanbul Park, on dört zorlayıcı virajı ve alışılmışın dışında saat yönünün tersine yarışılması ile hem pilotlar hem de otomobiller için bir performans testi olarak kabul edilmektedir. Birden fazla apeks noktasıyla, 8 numaralı viraj ise en zorlu virajlarından biri olarak efsaneleşmiştir.

Bu kadar zor virajlara sahip bir pist olmasına rağmen 2 adet geniş ve uzun düzlüğüyle otomobiller 330 km/s hızın üstünü görebilmektedir. Hızlı ve yavaş virajların karışımıyla sürücülere pek çok geçiş fırsatı da tanınmaktadır. Ayrıca pistin en yüksek ve en alçak noktaları arasındaki 46 metreye varan yükseklik farkı yarış heyecanını daha da artıran unsurlardan biridir.

İstanbul Park izleyiciler için de diğer pistlerden farklı bir yere sahiptir. Yeni nesil pistlerden olması ve günümüz ihtiyaçlarına göre dizayn edilmesinin bir sonucu olarak tesisleriyle diğer pistlerden açık ara önde yer almaktadır. Pist toplam 130 binden fazla kişiyi ağırlayabilecek oturma kapasitesine sahip olup, ana tribünün seyirci kapasitesi ise 25 bin kişidir. 12 bin'in üzerinde kapasiteyle otoparklar, piste araçla gelmeyi mümkün kılmaktadır. Pistin VIP misafirleri, Padok Alanı'nın başlangıç ve bitişinde tüm alana hakim olacak şekilde yerleştirilmiş yedişer katlı iki VIP kulesinde ağırlanmaktadırlar. Her bir kule 5 bin kişi kapasiteli olup, piste tamamen hakim ve kusursuz bir görüş açısına sahiptir.

En son teknolojik altyapısı, sarsıcı dizaynı ve egzotik konumuyla İstanbul Park dünyanın en çok övgü toplayan pistlerinden birisi ve her motor sporu hayranı için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

İstanbul Park


Göçbeyli Köyü Yolu İstanbul Park Circuit 34959 Tuzla / İSTANBUL
İki yüz elli dönüm arazi üzerine kurulu olan İzmir Ülküı Yarış Pisti, 1997 yılından günümüze çeşitli organizasyonlarla yarış severlere hizmet veriyor. Bu spor kompleksinin içinde; 2186 metre uzunluğunda asfalt pist, 1100 metrelik iki gokart pisti, 1150 metrelik motokros ve 4300 metrelik enduro parkurlarının yanı sıra radyo kontrollü araç pisti, 28 adet pit dükkanı, farklı ölçülerde özel teşhir alanlarını kapsayan fuar alanı, VIP salonu, açık ve kapalı tribünler ve kapalı kafeterya da yer alıyor.

Verdiği hizmetler, düzenlediği yerel ve ulusal organizasyonlarla tüm yarış severlerin beğenisini kazanan İzmir Yarış Pisti'nde Türkiye Pist, Formula 3, Motosiklet, Enduro, Motokros, Karting'in yanı sıra özel kupa yarışları da yapılıyor. Pistte ayrıca karting ve pist eğitimleri; ileri sürüş teknikleri ve test sürüşleri de düzenleniyor.

Özel organizasyonlarda ise ulusal ve uluslararası firmaların bayilerine ve personeline yönelik olarak slalom, karting, bisiklet yarışları vs. gibi değişik aktiviteler gerçekleştiriliyor. İzmir ÜlküYarış pisti, yılın her günü birbirinden değişik ve renkli organizasyonlarla, aktivite ve heyecan dolu anlara ortak olmaya devam ediyor.
İzmir Ülkü Pınarbaşı


Çanakkale Caddesi No:32 Pınarbaşı / İZMİR
Körfez Yarış Pisti, Türkiye'de en çok yarış organizasyonu düzenlenen pisti olma unvanına sahip. Körfez Belediyesi'nin sahibi bulunduğu Yarımca Fener Gölü çevresinde, Türkiye'nin ilk asfalt yarış pisti, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu'nun desteği ve İstanbul Motor Sporları Kulübünün çabaları ile inşa edilerek 1993 yılında hizmete açıldı.

Körfez Pisti'nde Türkiye Şampiyonası'nın haricinde hem özel marka kupaları hem de değişik kategorilerde farklı yarışlar yapılıyor. Her yarış günü farklı kategorilerde yarışlar gerçekleştirilirken, bu yarışları ortalama beş bin seyirci izleyebiliyor. Her yaştan ve kesimden yüksek miktarda seyircinin olması pistteki etkinliklere renk katarken, yarış günlerinde medyanın da ilgisi ile İzmit Körfez pisti her geçen gün daha çok ilgi uyandırıyor. Pistin etkinlikleri yalnızca resmi yarışlarla kısıtlı değil. Yarış günleri dışında, lastik ve otomobil markaları ile otomobil dergilerinin test sürüşleri ve bazı yarış okulları eğitimleri gerçekleştiriliyor.
İzmit Körfez Pisti


Güney Mahallesi Fenergölü Mevkii Tütünçiftliği Körfez / KOCAELİ
Borusan Otomotiv Motorsport© 2020